Electrical Power Engineering
Select
- Details
- Written by Administrator CREEF
- Category: Electrical Power Engineering
- PRK
- Profile of a Graduate
- Science Clubs
- Full-time Studies
- Part-time Studies
- Archives: Directional Effects of the Course / Cards Educational Program - 2012/13
Full-time studies EPE
- Details
- Written by Administrator CREEF
- Category: Electrical Power Engineering
Full-time first-cycle studies - 7 semesters - general academic profile (in polish)
Plans are obligatory from 01.10.2019
Full-time second-cycle studies - 3 semesters - general academic profile (in polish)
Plans are obligatory from 01.10.2019
Full-time first-cycle studies - 7 semesters (in polish)
Plans are obligatory from 01.10.2017
Full-time second-cycle studies - 3 semesters (in polish)
Plans are obligatory from 01.10.2017
Full-time first-cycle studies - 7 semesters (in polish)
Plans are obligatory from 01.10.2015
Go to: Grid archives at EPE full-time studies
Part-time studies EPE
- Details
- Written by Administrator CREEF
- Category: Electrical Power Engineering
Part-time first-cycle studies - 9 semesters - general academic profile (in polish)
Plans are obligatory from 01.10.2019
Part-time second-cycle studies - 4 semesters - general academic profile (in polish)
Plans are obligatory from 01.10.2019
Part-time first-cycle studies - 9 semesters (in polish)
Plans are obligatory from 01.10.2017
Part-time second-cycle studies - 4 semesters (in polish)
Plans are obligatory from 01.10.2017
Part-time first-cycle studies - 9 semesters (in polish)
Plans are obligatory from 01.10.2015
Part-time first-cycle studies - 9 semesters (in polish)
Plans are obligatory from 01.10.2014
Go to: Grid archives at EPE part-time studies
Profile of a Graduate
- Details
- Written by Administrator CREEF
- Category: Electrical Power Engineering
(in polish)
Studia stacjonarne
Studia niestacjonarne
Absolwent studiów stacjonarnych I stopnia kierunku Energetyka otrzymuje tytuł zawodowy inżyniera. Studia na tym kierunku mają zapewnić wykształcenie specjalistów, odpowiadające potrzebom zrównoważonego rozwoju kraju i rosnącej roli problemów związanych z ekologicznym wytwarzaniem, przesyłaniem, dystrybucją i użytkowaniem energii. Wykształcenie to powinno być oparte na wiedzy technicznej z obszaru techniki cieplnej, elektroenergetyki, informatyki i ekonomii. Absolwenci powinni być przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się głównie eksploatacją w obszarze systemów energetycznych i zakładów związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii oraz jako specjaliści w dziedzinie energetyki w jednostkach samorządu terytorialnego.
Absolwenci studiów stacjonarnych II stopnia kierunku Energetyka powinni opanować wiedzę i posiadać umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii i metod badania procesów oraz eksploatacji urządzeń stosowanych w energetyce. Absolwenci są przygotowani do realizacji zadań projektowych i kontrolowania procesów i urządzeń stosowanych w energetyce i przemysłach pokrewnych. Mają również wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia badań dotyczących modernizacji oraz wdrażania procesów i nowych technologii w energetyce, a także do zakładania małych firm i zarządzania nimi, kontynuacji edukacji na studiach doktoranckich i uczestniczenia w badaniach w dziedzinie szeroko rozumianej energetyki.
Oprócz przedmiotów ogólnych i podstawowych proces kształcenia obejmuje przedmioty kierunkowe oraz specjalnościowe na pięciu specjalnościach: Elektroenergetyka, Ekologiczne źródła energii elektrycznej, Energetyka jądrowa, Cieplna energetyka przemysłowa oraz Zrównoważony rozwój energetyki.
Science clubs - EPE
- Details
- Written by Administrator CREEF
- Category: Electrical Power Engineering
TEXT IS AVAILABLE IN POLISH ONLY
- SKN Elektroenergetyka
Studenckie Koło Naukowe Elektroenergetyka (SKN Elektroenergetyka) zrzesza studentów, którzy interesują się szeroko pojętą elektroenergetyką i w tej dziedzinie rozwijają swoje zainteresowania. Są to studenci Wydziału Elektrycznego kierunków Elektrotechnika i Energetyka.
Obecne SKN Elektroenergetyka zostało reaktywowane na spotkaniu założycielskim w dn. 08.03.2005 r.
W związku z rezygnacją dr inż. Ireneusza Grządzielskiego z dalszego opiekuństwa nad Kołem funkcję opiekuna Koła z końcem kwietnia 2017 r przejął dr inż. Radosław Szczerbowski.
Dr inż. Ireneusz Grządzielski pozostał honorowym opiekunem seniorem.
Opiekunami są także: dr inż. Bartosz Ceran, dr inż. Jacek Handke oraz dr inż. Robert Wróblewski.
Funkcję prezesa Koła pełni obecnie: Aniela Lima.
Podstawowe formy działalności Koła
1. Wycieczki naukowo-dydaktyczne. Niewątpliwie zawsze dużym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy edukacyjne, których w czasie działalności Koła zrealizowano bardzo dużo. Zwiedzano obiekty związane z energetyką zarówno w najbliższej okolicy, a także na terenie całego kraju. Do najważniejszych obiektów, które mogli studenci zwiedzić można zaliczyć między innymi:
Elektrociepłownie: Karolin, Zielona Góra, Gorzów; Elektrownie: Bełchatów; Turów; Dolna Odra; Pątnów-Adamów-Konin; Elektrownie Wodne: Włocławek, Dychów, Lubachów, Oborniki; Biogazownia w Skrzetuszu; Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku;Farma Wiatrowa Margonin; Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów w Poznaniu oraz Spalarnia Odpadów w Bydgoszczy; stacje elektroenergetyczne: Plewiska, Jeżyce, Kromolice i Pasikurowice; Zakład Geotermalny Pyrzyce; kopalnia gazu ziemnego w Wielichowie; firmy i zakłady przemysłowe: PSE S.A. oddział w Poznaniu, Mikronika, Solaris S.A., PKP Energetyka w Poznaniu, Apator w Toruniu, PESA w Bydgoszczy, Legrand w Ząbkowicach Śląskich.
Wyjazdy te pozwoliły na poszerzenie horyzontów oraz przybliżenie możliwości pracy w branży energetycznej.
2. Organizacja seminariów naukowych. Przedmiotem działalności Koła jest również organizacja seminariów, na których przedstawiciele różnych firm przybliżyli tematykę związaną ze swoją działalnością. Do najciekawszych zaliczyć można prelekcje z firmami: ABB, Rafako, Elektrobudowa, Energoprojekt, Luxiona, ETI Polam, Legrand, Windhunter, VESTAS, KromissBis, Easy Solar, Heliocentris, Franz Elkuch AG, Tavrida Electric oraz ASTOR. Członkowie Koła mieli także możliwość uczestniczenia w szkoleniach przeprowadzonych m.in. przez firmę Astat o tematyce jakości energii elektrycznej, pomp ciepła, fotowoltaiki oraz firmę SKANSKA dotyczącą projektów. W ramach współpracy z Kołem Naukowym Prawa Energetycznego i Regulacji Sektorowych z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, zorganizowano również wspólne seminaria naukowe, w których prelegentami i uczestnikami byli studenci oraz opiekunowie obu Kół Naukowych.
3. Inne formy działalności. Członków SKN Elektroenergetyka można również spotkać na wydarzeniach takich jak: Noc Naukowców, Gwiazdka Volkswagena czy Dzień Energii z Veolią. Przeprowadzając na nich warsztaty dla dzieci chcą zaszczepić pasję do nauki, a w szczególności energetyki już u najmłodszych. Dzieci z zainteresowaniem wytwarzają prąd z owoców i warzyw, czy też łączą proste układy elektryczne. Nie zapominają również o młodzieży, którą zapraszają do wstąpienia w szeregi studentów Politechniki Poznańskiej w ramach Drzwi Otwartych zarówno Politechniki Poznańskiej jak i Wydziału Elektrycznego. Studenckie Koło Naukowe aktywnie uczestniczy również w targach branżowych EXPOPOWER organizowanych w Poznaniu. Dzięki uprzejmości Międzynarodowych Targów Poznańskich ma możliwość wystawiania się ze swoją ofertą oraz promowania Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.
Planowana dalsza działalność Koła
W przyszłości Koło planuje kontynuować swoją dotychczasową działalność. Podstawowym celem Koła jest umożliwienieczłonkom samodoskonalenia się oraz polepszania kwalifikacji. Dlatego organizowane będą seminaria tematycznie związane z elektroenergetyką, warsztaty inżynierskie nie tylko związane z branżą energetyczną (m.in. warsztaty z projektowania układów elektronicznych, czy warsztaty spawalnictwa), kursy i egzaminy na uprawnienia SEP, wyjazdy edukacyjne. Ponadto Koło planuje nawiązać ścisłą współpracę z firmami z branży elektroenergetycznej oraz rozwijać badania projektowe. Oprócz ww. działalności ściśle technicznej Koło nadal planuje współorganizować warsztaty dla dzieci oraz wydarzenia objęte patronatem Politechniki Poznańskiej.
Kontakt: http://elen.put.poznan.pl/
https://www.facebook.com/SKN.Elektroenergetyka
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
![]() |
![]() |
![]() |
- ELECTRONUS
Studenckie Koło Naukowe Electronus (SKN ELECTRONUS) zrzesza studentów, którzy interesują się szeroko pojętą automatyką budynkową oraz urządzeniami elektrycznymi i w tej dziedzinie rozwijają swoje zainteresowania. Są to studenci Wydziału Elektrycznego kierunków Elektrotechnika i Energetyka.
SKN Electronus w obecnej formie zostało reaktywowane w 21. 12. 2012r. pod opieką dr inż. B. Bródki.
Opiekunem koła jest dr inż. B. Bródka i mgr inż. K. Nowak.
Kontakt: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Podstawowe formy działalności Koła
1. Wycieczki naukowo-dydaktyczne. Wyjazdy edukacyjne w dużym stopniu pozwalają przenieść wiedzę teoretyczną na grunt praktyki, stąd tak duże zainteresowanie członków koła takimi wyjazdami.
Do najważniejszych wyjazdów można zaliczy:
- wycieczka do Solar Bus & Coach S.A.,
- wyjazd naukowo dydaktyczny „Workshop Zielonka 2013”,
- wyjazd na szkolenie do LCN Poznań,
- wycieczka do Centrum Zastosowania Światła w Pile.
2. Szkolenia i warsztaty. Przedmiotem działalności Koła jest również organizacja szkoleń i warsztatów praktycznych, na których przedstawiciele różnych firm przybliżyli tematykę związaną ze swoją działalnością. Do najciekawszych zaliczyć można:
- warsztaty AutoDesk Inventor organizowane przez dr inż. B. Bródkę,
- warsztaty AutoDesk Inventor organizowane przez firmę BUDiKOM,
- warsztaty „Projektowanie urządzeń elektroenergetycznych”,
- warsztaty „Zastosowanie oprogramowania AutoDesk Inventor
w elektrotechnice i energetyce”,
- szkolenie z pomiarów eksploatacji instalacji elektrycznych niskiego napięcia,
- szkolenie z projektowania oświetlenia w programie DIALux 4,
- szkolenie z praktycznego projektowania oświetlenia,
- szkolenie przeprowadzone przez firmę Fibaro,
- szkolenie i zajęcia praktyczne w siedzibie LCN Poznań.
3. Inne formy działalności. Członków SKN Electronus można było spotkać na takich wydarzeniach jak :
- drzwi otwarte Wydziału Elektrycznego,
- otwarte spotkanie Koła Naukowego Electronus,
- akcja Dziewczyny na Politechniki.
4. Planowana działalność koła: koło planuje kontynuować swoją dotychczasową działalność. Podstawowym celem Koła jest umożliwienie członkom samodoskonalenia się oraz polepszania kwalifikacji. W tym celu organizowane będą seminaria tematycznie związane z automatyką budynkową i urządzeniami elektrycznymi, warsztaty inżynierskie nie tylko związane z branżą energetyczną (m.in. warsztaty z grafiki inżynierskiej), wyjazdy edukacyjne. Ponadto Koło planuje nawiązać ścisłą współpracę z firmami z branży elektroenergetycznej oraz rozwijać badania projektowe. Oprócz ww. działalności ściśle technicznej Koło nadal planuje współorganizować wydarzenia objęte patronatem Politechniki Poznańskiej.
Kontakt:
http://electronus.put.poznan.pl
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
- eMobility
Nowe kolo, powstałe w 2017 r. Najbliższym (a zarazem pierwszym) celem Koła Naukowego eMobility jest przygotowywanie kompletnej dokumentacji wykonawczej stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych.
Opiekun - Justyna Michalak